Rostlina rostoucí v tropickém a subtropickém pásmu mezi obratníky raka a kozoroha. Je pěstována ve více jak 70 zemí světa.
Klasifikace kávovníku:
– říše: rostliny (Plantae)
– podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
– oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
– třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
– řád: hořcotvaré (Gentianales)
– čeleď: mořenovité (Rubiaceae)
– rod: kávovník (Coffea)
– druh: arabský (Arabica), statný (Canephora), liberijský (Liberica), úzkolistý (Stenophylla) a stovky dalších.
Avšak nejčastěji pěstovaný druh je kávovník arabský (Coffea Arabica) a kávovník statný (Coffea Canephora) – robusta.
Na plantážích se pěstují nejčastěji keřové formy, ale stromy kávovníku mohou dorůstat až 15 metrů. V nížinách se pěstují v zákrytu, aby je slunce nespálilo, ve vyšších polohách pak na přímém slunci.
Na plantážích se rostliny pěstují v kyselé, lehké a výživné půdě, velmi se jim daří na sopečných půdách. Kávovník začíná plodit okolo čtvrtého roku po vysazení a nejproduktivnější je do 30 roku, pak začne plodnost klesat.
Kávovníky mají velké, lesklé a až 15cm dlouhé listy, které bývají tvarově velmi rozmanité. Mají bipolární listovou strukturu. Barevný nádech může přecházet ze sytě zelené, žluté, bronzové až fialové barvy. Listy obsahují nejvyšší obsah kofeinu.
Kávovník kvete krátce, několikrát do roka. Má bílé květy hvězdicového tvaru, které vydávají velmi intenzivní, pronikavou a příjemnou vůni. Květy rostou v trsech po 8 až 15.
Po opylení se začnou tvořit malé, zelené bobule (kávové třešně), které se postupně zvětšují a při dozrávání mění barvy dle druhu do červena, žluta, oranžova nebo do světle fialova. Každá bobule obsahuje dvě zrna obracená plochou stranou k sobě. Někdy může kávová bobule obsahovat pouze jedno zrno, tzv. hrášková bobule. Z jednozrnných zrnek se vyrábí takzvaná perlová káva.